Walle load management
385,00 €
The Walle 16M electric vehicle charging station is compatible with all plug-in electric cars. It features a fixed Type 2 charging cable and wireless load management. Installation and use are straightforward. The load-management transmitter does not require a separate internet connection.
Dimensions (mm): 320–456 (with cable holder) × 208 × 120
Color options: White, black
| Charging power | 11 kW |
| Power | 16 A |
| Charging connector | 1 × Type 2 charging socket |
| Load management | Ready for wireless load management. |
| Energy measurement | MID-hyväksytty kWh-mittari |
| Residual-current device | DC 6 mA |
| Installation method | Wall, Pole |
| Wire size | 10 mm² |
| Weight | 6,9 kg |
| IP code | IP54 |
| Casing material | Teräs |
| Shock resistance | IK08 |
Walle 16M is a reliable, efficient and easy-to-use electric vehicle charger for drivers seeking simplicity and peace of mind. Designed for wall or pedestal installation, the Walle 16M is a domestic Key Flag product tailored to nordic conditions. It can be connected to Walle’s wireless load-management system, which monitors the property’s main fuses and prevents overloads during charging by dynamically adjusting the charging current between 6 and 16 A.
385,00 €
Walle 16S Koti is a wall-mounted charging station specifically designed for single-family homes, with an elegant design that suits both modern and traditional houses. There is an external accessory that is available that lets you adjust charging power or schedule charging during nighttime hours. If needed, this accessory can also be connected to Walle’s wireless load-management system. The charging station comes with a fixed Type 2 charging cable (5 m or 8 m).
Price range: 649,00 € through 749,00 €
Walle 13S is designed for vehicle pre-heating and slow charging. It is suitable for use in housing companies, parking garages and lots, as well as staff parking areas. With the eParking system, usage billing is also easily handled.
Request quote