Walle load management
385,00 €
Walle 25A is a domestic, high-quality and innovative charging unit designed for full-electric cars, allowing you to effortlessly draw more power from your home’s three-phase outlet. Intended for single-phase EV charging, the Walle 25A delivers higher charging power without the need to upgrade your main fuse. It’s ideal for models such as the Nissan Leaf and Toyota bZ4X.
| Charging power | 5,75 kW |
| Power | 25A |
| Charging connector | 1 × Type 2 charging socket + Schuko socket |
| Load management | |
| Energy measurement | |
| Residual-current device | DC 6 mA |
| Installation method | Wall |
| Wire size | CEE plug |
| Weight | 19,0 kg |
| IP code | IP44 |
| Casing material | Aluminium |
| Shock resistance | IK08 |
Walle 25A is a domestic, high-quality and innovative charging unit designed for full-electric cars, giving you more power from your home’s three-phase outlet.
Single-phase charging at home is often limited—household main fuses (3×25 A) usually restrict power to 3.6 kW. Walle 25A uses the common three-phase outlet found in homes. Using transformer technology, it converts the two 16 A phases into a single 25 A output. This speeds up your car’s charging without overloading your home’s fuses.
The Walle 25A charging unit features a robust metal housing, so it is suitable for both indoors and outdoors. Walle products are designed and built in Finland to withstand nordicl conditions.
Walle 25A includes a Type 2 charging socket, allowing you to charge with your cable (compatible with public charging stations). It also has a 16 A Schuko socket, which you can use for vehicle pre-heating or to charge a second car.
385,00 €
Walle 13S is designed for vehicle pre-heating and slow charging. It is suitable for use in housing companies, parking garages and lots, as well as staff parking areas. With the eParking system, usage billing is also easily handled.
Request quote
The Walle 16M electric vehicle charging station is compatible with all plug-in electric cars. It features a fixed Type 2 charging cable and wireless load management. Installation and use are straightforward. The load-management transmitter does not require a separate internet connection.
Request quote