Walle load management
385,00 €
Walle 16S Koti is a wall-mounted charging station specifically designed for single-family homes, with an elegant design that suits both modern and traditional houses. There is an external accessory that is available that lets you adjust charging power or schedule charging during nighttime hours. If needed, this accessory can also be connected to Walle’s wireless load-management system. The charging station comes with a fixed Type 2 charging cable (5 m or 8 m).
| Charging power | 11 kW |
| Power | 16 A |
| Charging connector | 1 × Type 2 charging socket |
| Load management | Ready for wireless load-management. |
| Energy measurement | |
| Residual-current device | DC 6 mA |
| Installation method | Wall |
| Wire size | 6 mm² |
| Weight | 6,4 kg |
| IP code | IP44 |
| Casing material | Steel/stainless steel |
| Shock resistance | IK10 |
Walle 16S is the newest model in the Walle 16 series. The charging station includes a fixed Type 2 charging cable, available in 5 m or 8 m lengths. It’s also offered with a CEE power inlet plug for quick and easy installation. The Walle 16S comes in black or white.
385,00 €
Walle 64 is a high-performance electric vehicle charging unit designed for housing-company installations, suitable for both indoor and outdoor use. In addition to the Type 2 charging interface, the Walle 64 features a Schuko socket with a timer, ideal for powering engine block heaters.
Request quote
Walle 64T charging station is suitable for vehicle pre-heating and charging. Usage billing is easily handled via the eParking system. The Walle 64T is suitable for use in housing companies, parking garages and lots, as well as staff parking areas.
Request quote